Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Stesky toužící koncesionářky

6. 03. 2023 8:48:01
Dát si v neděli večer Kurz manželské touhy v podání veřejnoprávní televize, která nám i děkuje, že si tohle platíme, přiměje našince i k pokusu o ne zrovna vlídnou recenzi. Naštěstí vše zachraňuje všímavá autistka.

Téma filmu přitom jistě dobré, dělat si srandu ze všelijakých těch kurzů „seberozvoje“, kterých je na trhu přehršel. O „díře na trhu“ se ostatně zmiňuje i majitel „resortu" v podání Jiřího Bartošky. Takové to velikášství po česku, vrazíme do toho prachy, aby byznys vzkvétal, pro nudící se manželky „taky podnikatelů“ nebo snad manažerů kdo ví čeho?

Asi nejsem cílovka těchto resortů, ale pořád jsme ve veřejnoprávní televizi, ne v té komerční, kde se to různými značkami, reklamou a nablýskaností moderních interiérů jen blyští... tady v resortu mají venku ale i menhirový kruh, a velké kameny, které podpírají budovu, takže jistý odkaz ke snad přímo druidství.

O druidech to ale opravdu není, zjišťuji záhy. Vidíme několik manželských párů, které koučuje mladý sebevědomý týpek, který partnerským dvojicím odpočítává dobu, jak dlouho se musí objímat, aby k sobě měli blízko. Absurdní. Ale naše. I když možná... Forman to uměl lépe, ukázat trapnost na hasičském bále.

Teď jsme ve 21. století, v době kapitalistické hojnosti, i když ve veřejnoprávní televizi nás poslední dobou hlavně přesvědčují, v jaké jsme bídě a jak musíme šetřit na energiích. Tohle bylo ovšem natočeno před dvěma lety, asi na vrcholu „pádu Říma“. Kdy se účastníci kurzu se za nemalý peníz objímají nadoraz, až dojde k usmrcení jednoho z nich, a to už se začíná odvíjet detektivní nit příběhu.

Objevuje se dvojice vyšetřovatelů, muž vyšetřovatel, tak trochu trouba, a akční policajtka, která stíhá jak práci, tak po telefonu i domácnost. Obvyklé to schéma žen na plátně (připomíná mi takovou tu socialistickou údernici. Aneb i v kapitalismu má žena "normální profese" naloženo).

Když tu na scénu přichází i odložený submisivní manžel zvenčí, který brzy začne zajímat jednu z "resortních" manželek, v podání docela crazy herečky. Takhle vzniká touha. Neplánovaně.

Z několika málo vztahových mikrodramat mě nakonec potěší citové vzplanutí mezi recepční, na kterou její šéf volá „autistko“ a vyšetřovatelem typu Rumcajs, v podání Radka Holuba. U vtipů, které produkuje právě recepční, se i zasměju, tak možná jsem taky v autistickém spektru (pokus o vtip).

No prostě jsem to dokoukala, pointa byla dobrá, autistka měla archivované záznamy o tom, jak pevné objetí skutečně nesvědčí, a hlavní hrdinka, utiskovaná podivným majetnickým manželem (není jasné, čím se vůbec živí) se snad konečně odhodlala se od něj nějak normálně odpoutat. Aniž by musela za mříže.

No a bez kurzu by to asi nešlo. Takže díky, Česká televize, až tak blbé to nebylo.

Stejně ale budu toužit dál po něčem kvalitním, jako bývaly třeba Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům či Chalupáři. Filmy o skutečných lidech, jejich strastech i občas slastech. Proč to dřívější filmaři uměli a ti současní vytvářejí toto? A to nechci bagatelizovat, detektivky sem tam i umíme. Komedie většinou jen přiblblé, asi je to nějaká alchymie, která přichází jen ve vlnách.

I když vlastně... některé ty crazy seriály jako třeba Čtvrtá hvězda nebo současné Dobré ráno, Brno! mají specifický chytrý humor, který i autistku potěší. :-).

Autor: Vlasta Fišrová | pondělí 6.3.2023 8:48 | karma článku: 16.50 | přečteno: 668x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Člověka nepřebarvíš, jen se vybarví

Malířka Toyen byla fenomenální osobností, která dovedla přetavit své trauma v umění, ceněné dnes milióny při dražbách. Zemřela takřka v zapomnění a osaměle, přátelé odešli dřív. Surrealismus má ale stále co říct. Naše nevědomí.

25.9.2023 v 10:46 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 200 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Zahoďte ty berličky

Vyřkl na mou adresu jeden starší pán, kterého jsem míjela ještě s berlemi cestou ze zdravotního střediska. A já ty berle doma opravdu odložila. Krásný to pocit. Troufnout si jít zas jen po svých, po 73 dnech umělé opory.

2.1.2023 v 13:52 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 286 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Bezdomovectví umí řešit ve Finsku, poučíme se tu?

Při studiu jsem se dostala k článku, který popisuje finský projekt Housing First. Účinný způsob, jak pomoci stovkám až tisícům bezdomovců. Mají to vyzkoušené. Své síly spojil stát, obce a neziskový sektor. A co je podstatou?

31.12.2022 v 12:21 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 773 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jiří Turner

Volební právo jen s IQ nad 110!

Zatímco jedni řeší možnost uzákonění volebního práva od šestnácti let, jiní by chtěli podmínit možnost zúčastnit se voleb inteligenčním testem, přičemž hranice zabezpečující volební právo může kolidovat mezi 90 a 110 body.

20.9.2023 v 7:20 | Karma článku: 34.31 | Přečteno: 4212 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Co zapadlo

Sledovat česká média je k popukání nebo k pláči. Člověk shlédne titulky na internetu a ihned zjistí co se lidu předhazuje, tedy jaká témata převládají.

24.8.2023 v 8:21 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 472 | Diskuse

Jiří Turner

Tady je svět ještě v pořádku?

Má-li někdo pocit, že je vlastní selekcí schopen vybrat ty nejrelevantnější informace a vycizelovat ten nejkvalitnější názor, žije v bludu. Je správné o to usilovat, ale neexistuje metodika, jak poznat, bylo-li úspěchu dosaženo.

4.8.2023 v 11:15 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 513 | Diskuse

Táňa Lišková

Dáte životu lajk?

Mají na Vás lajky vliv? Jsem si jistá, že mají :) Zamýšlíte se někdy nad tím, co a proč vlastně lajkujete? Nebo jenom tak nevědomě scrolujete a obsah na sociálních sítích ani nevnímáte?

31.7.2023 v 17:11 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 184 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 369 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 603

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Mou velkou zálibou je výtvarné umění. Zároveň se snažím chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Profesně působím ve školství, je mi blízká alternativa.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.cz

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...