Rozžínají polozapomenuté světlo v Želině u Kadaně

Znáte film Zapomenuté světlo, který vznikl na motivy románu Jakuba Demla? Podobný děj se odehrává v našem pohraničí i teď, týká se osudu menších sakrálních památek, které jsou však historicky cenné. Podívejte se na jejich příběhy.

Žiji tady v severních Čechách už nějaký ten pátek a byla jsem vychovávána v duchu socialistického ateismu. Náboženství jako přežitek. Budujeme přeci světlé zítřky. V panelácích a továrnách.

Naštěstí jsem ale měla výborného učitele na výtvarnou výchovu, který v nás trpělivě vzbuzoval zájem o vše krásné a klasické, takže socialistický realismus mi nemohl stačit. A také jsme měli štěstí, že historické jádro města Chomutova už nestačili tehdejší plánovači položit na oltář dolování dalšího hnědého uhlí. Byla tak zachráněna i kaple sv. Kateřiny, památka ještě z doby gotické, jejíž opravu zařizoval tehdejší starosta města mezi prvními. Ne všude ale měli štěstí na takové starosty, mnohde byl též problém s církví, která si objekty držela ve vlastnictví, ale neměla ani peníze a ani lidi, kteří by uměli potřebné finance shánět a opravy pak realizovat. Některé sakrální památky, zvláště pak ty v menších obcích, tak dále chátraly do té doby, než se jejich opravy ujal někdo z místních. Kdo se na tu devastaci už "nemohl dívat". 

Při své tehdejší práci v radničních Chomutovských novinách jsem tak s nadějí v srdci upozorňovala na to, že existuje sbírka na opravu kostela sv. Václava ve Výsluní, který je vskutku jedinečným objektem. Spolku přátel, který založili místní, se postupně daří získávat potřebné peníze třeba i od filmařů, kteří zde s oblibou natáčejí historické filmy. Korunka ke korunce a objekt je zachráněn. Dnes slouží kultuře.

Interiér kostela sv. Václava ve Výsluní

Výborně funguje také spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni, kde vzniká muzeum vitráží, podívejte se tady.

Štěstí na místní měl i kostel ve Volyni u Výsluní, kde funguje spolek, který odvrátil zkázu tohoto půvabného kostelíka. Věřících je totiž v našem pohraničí málo, ale záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. A tak se dá najít i současné využití kostela. Může se i kombinovat ono církevní a světské, když je dobrá vůle.

To se daří dnes i v Želině u Kadaně, kde je nyní zakládán spolek přátel kostela sv. Vavřince. Ze stanov se dozvídám:    

„Hlavním účelem a cílem spolku je aktivní podíl na postupné rekonstrukci objektu kostela sv. Vavřince v Želině a revitalizaci přilehlého hřbitova. Dalšími cíli, formami činnosti a posláním spolku jsou zejména:
a) spolupráce s německým spolkem Förderverein Seelau/Želina e. V. se sídlem v obci Rechenberg-Bienenmühle, v zemském okrese Mittelsachsen, Svobodný stát Sasko, Německo.
b) pořádání bohoslužeb, slavností, koncertů, výstav a jiných kulturních akcí odpovídajících duchu a poslání kostela
c) získávání finančních zdrojů na činnosti spojené s cíli spolku“

FB stránka této iniciativy dále informuje: "Pokud usoudíte, že byste se na činnosti tohoto spolku chtěli aktivně podílet, napište nám, my vám zašleme plné znění stanov a rádi vás uvidíme na první valné hromadě, která proběhne ve středu 30. listopadu v 18 hodin za Zámečku v Rokli."

Díky mému přátelství s kadaňskými, kteří založení spolku iniciovali, můžu přidat i fotografie z pouti. Ta se tu uskutečnila 29. 10. 2016 společně se mší za zesnulé. Podívejte o jak nádherné místo se jedná.

Poutníci v Želině - 29.10.2016
Oživlý kostel sv. Vavřince v Želině - 29.10.2016
Polozapomenuté světlo v Želině
Hřbitov u kostela v Želině
Želina 29.10.2016

 

Mši svatou 29.10.2016 sloužil  kadaňský farář
Z Želiny je krásný výhled na Kadaň

Na závěr tohoto povídání si dovolím popřát i kostelu sv. Jakuba Většího v Louchově, kde se jeho současný majitel snaží o záchranu kostela, ačkoliv je na to prakticky sám, aby se dílo podařilo. Stav tohoto kostela jsem mapovala pro účely výstavy Zaniklé obce Klášterecka, abych ukázala na jeden paradox. Mikulovice u Klášterce nad Ohří sice jako obec oficiálně již neexistují, kostel sv. Mikuláše však zůstal a pomalu a jistě je i opravován. A o pár kilometrů dál, více do hor, najdeme rozpadající se kostel v obci existující. Prý je obec příliš malá a nemůže si dovolit podílet se na případných dotacích ani oněmi deseti požadovanými procenty. Možná, že je problém ještě jinde, a můžeme jen doufat, že se vyřeší. Díky zájmu spolku Omnium, který pořádá mezinárodní konference na téma záchrany památek, a sám má za sebou vydařenou záchranu kostelů na Broumovsku, se třeba něco hne i tady k lepšímu. Držte nám palce.

Autor: Vlasta Fišrová | neděle 30.10.2016 9:34 | karma článku: 11,50 | přečteno: 307x
  • Další články autora

Vlasta Fišrová

Snílek Václav

30.9.2023 v 19:38 | Karma: 10,88

Vlasta Fišrová

Láska a inspirace namodro

29.9.2023 v 21:29 | Karma: 6,14

Vlasta Fišrová

Zahoďte ty berličky

2.1.2023 v 13:52 | Karma: 11,77

Vlasta Fišrová

Ahoj krásko, jak se dnes máš?

25.5.2022 v 18:49 | Karma: 11,59

Vlasta Fišrová

Jak jsem se probudila v roce 2037

15.5.2022 v 11:06 | Karma: 10,75
  • Počet článků 169
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 611x
Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Mou velkou zálibou je výtvarné umění. Zároveň se snažím chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Profesně působím ve školství, je mi blízká alternativa.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.cz

Seznam rubrik