Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozžínají polozapomenuté světlo v Želině u Kadaně

30. 10. 2016 9:34:10
Znáte film Zapomenuté světlo, který vznikl na motivy románu Jakuba Demla? Podobný děj se odehrává v našem pohraničí i teď, týká se osudu menších sakrálních památek, které jsou však historicky cenné. Podívejte se na jejich příběhy.

Žiji tady v severních Čechách už nějaký ten pátek a byla jsem vychovávána v duchu socialistického ateismu. Náboženství jako přežitek. Budujeme přeci světlé zítřky. V panelácích a továrnách.

Naštěstí jsem ale měla výborného učitele na výtvarnou výchovu, který v nás trpělivě vzbuzoval zájem o vše krásné a klasické, takže socialistický realismus mi nemohl stačit. A také jsme měli štěstí, že historické jádro města Chomutova už nestačili tehdejší plánovači položit na oltář dolování dalšího hnědého uhlí. Byla tak zachráněna i kaple sv. Kateřiny, památka ještě z doby gotické, jejíž opravu zařizoval tehdejší starosta města mezi prvními. Ne všude ale měli štěstí na takové starosty, mnohde byl též problém s církví, která si objekty držela ve vlastnictví, ale neměla ani peníze a ani lidi, kteří by uměli potřebné finance shánět a opravy pak realizovat. Některé sakrální památky, zvláště pak ty v menších obcích, tak dále chátraly do té doby, než se jejich opravy ujal někdo z místních. Kdo se na tu devastaci už "nemohl dívat".

Při své tehdejší práci v radničních Chomutovských novinách jsem tak s nadějí v srdci upozorňovala na to, že existuje sbírka na opravu kostela sv. Václava ve Výsluní, který je vskutku jedinečným objektem. Spolku přátel, který založili místní, se postupně daří získávat potřebné peníze třeba i od filmařů, kteří zde s oblibou natáčejí historické filmy. Korunka ke korunce a objekt je zachráněn. Dnes slouží kultuře.

Výborně funguje také spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni, kde vzniká muzeum vitráží, podívejte se tady.

Štěstí na místní měl i kostel ve Volyni u Výsluní, kde funguje spolek, který odvrátil zkázu tohoto půvabného kostelíka. Věřících je totiž v našem pohraničí málo, ale záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. A tak se dá najít i současné využití kostela. Může se i kombinovat ono církevní a světské, když je dobrá vůle.

To se daří dnes i v Želině u Kadaně, kde je nyní zakládán spolek přátel kostela sv. Vavřince. Ze stanov se dozvídám:

„Hlavním účelem a cílem spolku je aktivní podíl na postupné rekonstrukci objektu kostela sv. Vavřince v Želině a revitalizaci přilehlého hřbitova. Dalšími cíli, formami činnosti a posláním spolku jsou zejména:
a) spolupráce s německým spolkem Förderverein Seelau/Želina e. V. se sídlem v obci Rechenberg-Bienenmühle, v zemském okrese Mittelsachsen, Svobodný stát Sasko, Německo.
b) pořádání bohoslužeb, slavností, koncertů, výstav a jiných kulturních akcí odpovídajících duchu a poslání kostela
c) získávání finančních zdrojů na činnosti spojené s cíli spolku“

FB stránka této iniciativy dále informuje: "Pokud usoudíte, že byste se na činnosti tohoto spolku chtěli aktivně podílet, napište nám, my vám zašleme plné znění stanov a rádi vás uvidíme na první valné hromadě, která proběhne ve středu 30. listopadu v 18 hodin za Zámečku v Rokli."

Díky mému přátelství s kadaňskými, kteří založení spolku iniciovali, můžu přidat i fotografie z pouti. Ta se tu uskutečnila 29. 10. 2016 společně se mší za zesnulé. Podívejte o jak nádherné místo se jedná.

Na závěr tohoto povídání si dovolím popřát i kostelu sv. Jakuba Většího v Louchově, kde se jeho současný majitel snaží o záchranu kostela, ačkoliv je na to prakticky sám, aby se dílo podařilo. Stav tohoto kostela jsem mapovala pro účely výstavy Zaniklé obce Klášterecka, abych ukázala na jeden paradox. Mikulovice u Klášterce nad Ohří sice jako obec oficiálně již neexistují, kostel sv. Mikuláše však zůstal a pomalu a jistě je i opravován. A o pár kilometrů dál, více do hor, najdeme rozpadající se kostel v obci existující. Prý je obec příliš malá a nemůže si dovolit podílet se na případných dotacích ani oněmi deseti požadovanými procenty. Možná, že je problém ještě jinde, a můžeme jen doufat, že se vyřeší. Díky zájmu spolku Omnium, který pořádá mezinárodní konference na téma záchrany památek, a sám má za sebou vydařenou záchranu kostelů na Broumovsku, se třeba něco hne i tady k lepšímu. Držte nám palce.

Autor: Vlasta Fišrová | neděle 30.10.2016 9:34 | karma článku: 9.97 | přečteno: 244x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Jak jsem svítila na cestu udatnému rytíři

Konstelační výcvik. Skupina osmi statečných. Muži i ženy různých profesí. Rozliční i typově a přesto nás něco spojuje. Snaha něco změnit. Zlepšit nejen svůj vlastní život, ale i životy dalších lidí. Jsme totiž jedním celkem.

3.10.2017 v 17:04 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 227 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Zatímco na Staroměstském náměstí sochu Panny Marie nechtějí, u nás v Kadani už jí máme

Do Mikulovické (Svaté) brány v Kadani byla vrácena socha Panny Marie, tzv. Černé Matky Boží. Jedná se o kopii pozdně gotické krásné plastiky. Den poté se dozvídám, že v Praze se na téma návratu sochy PM dohadují, i petice píší.

15.9.2017 v 23:42 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 388 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Když se zlo vrací jak bumerang

Nedám dopustit na tzv. sudetskou bibli - román Cejch od Zdeňka Šmída. Na příběhu několika generací popisuje vývoj česko-německých vztahů v Krušných horách, v nichž se po staletí mísili usedlíci zejména těchto dvou národností.

30.8.2017 v 8:26 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 777 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Jak se tvoří podivuhodné světy

Vezmu barvy, rozpustím je, smíchám a otisknu. Pak učiním jistý pohyb a dle intenzity a směru pohybu vznikne první obraz, jak horké voskové barvy ve chvilce ztuhnou. S citem tisknu dál do chvíle, kdy jsem s výsledkem spokojená.

24.8.2017 v 19:04 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 184 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Book Depository: výhodná možnost koupě knih ze zahraničí

Book Depository (previously The Book Depository) is a UK-based online book seller with a large catalogue offered with free shipping to over 160 countries. The store was founded by a former Amazon.com employee.

15.10.2017 v 15:17 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 85 |

Karel Sýkora

Dokonalá symetrie všech 39 knih Starého zákona

Starý zákon je delší a starší část Bible. Jedná se původně o sbírku posvátných židovských knih, kterou přejalo z židovství vzniklé křesťanství.

15.10.2017 v 9:08 | Karma článku: 7.22 | Přečteno: 123 |

Petr Gabriel

Kyjevská Rus, kam se to řítí a kdo ji ubližuje.

Bývala centrem spokojených lidí, které nikdo neohrožoval kvůli velké vzdálenosti a asi dosud nezaplněnosti okolních prostorů. Divoké národy z východu zadržovali krajani dosud nedostatečně semknuté kolem vládce, který by je usměrni

15.10.2017 v 0:17 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 411 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pohádka o tom, jak se profesor Neumyvakin začal „umývat“ i zevnitř

Tento pán onemocněl arteriosklerózou provázenou problémy se srdcem a mozkem, hypertenzí, arytmií a zvýšenou tepovou frekvencí. A když se jeho vyléčení nedařilo, přišel na velice jednoduchý způsob, jímž se vyléčil sám.

14.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 516 | Diskuse

Karel Sýkora

Výzva ČBK k nadcházejícím volbám do PS Parlamentu ČR

Lidé dobré vůle, sestry a bratři v Kristu našem Pánu, obracíme se na Vás v době blížících se parlamentních voleb.

14.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 251 |
Počet článků 85 Celková karma 11.77 Průměrná čtenost 583

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Mou velkou zálibou je výtvarné umění. Zároveň se snažím chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Profesně působím ve veřejné správě.

Některé mé fotografie i obrazy najdete tady: najdisvoudusi.blog.cz

Na Fb píšu Proměňujeme Sudety.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.