Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání modré krve

3. 02. 2017 17:51:38
Nový dokumentární seriál ČT na téma šlechtických rodů v Čechách mě nezklamal. Dívala jsem se pozorně, téma mě totiž zajímá z vícero úhlů pohledu. Třeba k zamyšlení nad tradičními hodnotami, které to vlastně jsou a jak jsou platné.

Co vše se nám vybaví, když se řekne aristokracie? Mě osobně určitá noblesa a vznešenost, vědomí si zodpovědnosti. Kvalitní vzdělání.

Může to ale být také boj o moc, rozmařilost, degenerace. To vycházím hlavně z filmů a literatury, kterou jsem byla vyživována v dětství. Známý příběh od Boženy Němcové s titulem V zámku a podzámčí šlechtu zrovna nevelebil. Při jeho nedávném opakování jsem v něm najednou viděla ale i čistě současné motivy. Hraběnka věnuje nejvíc svých citů pejskovi, kterého až nesmyslně hýčká. Když nemá chuť na jatýrka, tak hysterčí, co se jejímu miláčkovi stalo. Rodinný lékař pak k tomu řekne své, uražená dáma to ovšem nechce slyšet. Podobnou až nezdravou přítulnost k domácím miláčkům a jejich zbožňování vídám i dnes, a ani si k tomu netroufám snad něco namítat. Jednak nejsem lékař, a pak, znáte to. Také bývají až hysteričtí, ti naši současníci, kteří mají více slitování se "svým" psem než s "cizím" člověkem.

Ale zpátky k naší aristokracii. Ta už oficiálně v Čechách neexistuje již od r. 1918. Ale přeci se stále setkáváme s odkazem právě aristokratů. Jak hmotným v podobě hradů a zámků, tak i duchovním, když zapátráme v historii nejrůznějších oborů, které příslušníci šlechtických rodů podporovali a rozvíjeli.

U nás v Klášterci nad Ohří, kde plebejsky pracuji, máme zámek a historické jádro města, které nechal vybudovat rod Thunů. Na tomto reálném odkazu je založen turistický ruch. Důležité bylo i fungující hospodářství, u nás to byla výroba porcelánu a zemědělství. To se vlastně týká celé naší země, kde se naštěstí až tolik neválčilo, takže mnohé zůstalo zachováno a je využíváno dodnes. Jen těch odkazů na Kolowraty, jimž byl věnován první díl dokumentárního seriálu Modrá krev.

Současní příslušníci bývalých šlechtických rodů jsou prý největšími demokraty, pravil jeden z nich, a nemyslel to nijak ironicky. Zapojují se totiž do diplomacie, politiky, obchodu a dalších oborů. Někteří se díky svému talentu a umu proslavili jako spisovatelé, to je příklad Josefa Škvoreckého a Jiřího Stránského, všichni známe malíře Kamila Lhotáka, herce Jaroslava Duška, Petra Haničince, Ladislava Županiče, a představitele Vinetoua Pierre Briceho. To jsem tedy ještě nedávno nevěděla, tato jména mi prozradil redaktor Kulturních novin Tomáš Koloc, z jehož pera je i zajímavý rozhovor o českých aristokratech s Martinem Petiškou, synem Eduarda Petišky. Začíst se můžete zde.

A jak jsem se začala o toto téma více zajímat, jak vlastně taková šlechta kdysi vznikala, tak jsem se dostala i k příběhu Davida Vodeckého, který mi prozradil, jak to bylo s jeho předky:

"Je to hodně stará historie. Za času prvního Polského krále Měška 1. sjednotitele byl můj předek v družině krále. Král tehdy objižděl Polskou zemi a sjednocoval pohanskée vladyky pod korunu. Většina se poddala bez boje a přisahali věrnost koruně.Ve Slezku narazili na pevnost pohanského mocného vladyky, který vyšel do boje proti králi. Boj byl litý a dlouhý a vladyka se z pevnosti na skále králi posmival, že jeho bohové jsou slabí... Ať raději odtáhne. Král potupen urážkou vyzval rytiře, kdo dobude pevnost a čest křesťanskemu bohu, bude povyšen do vysokého stavu a dostane majetky. Můj předek slibil králi že dobude pohany. Vybral družinu, dal okovat koně specialnimi podkovami, které drží i na skále a vyjel se svym sokolem na steč... Vyhnal pohanského vladyku a jeho lid přivedl pod korunu. Za to dostal titul a země na severu." Vzpomínku na tuto událost zaznamenává i erb roduWodžinských, kde je výrazná podkova a kříž.

Už jsem docela zvědavá na osudy dalších potomků rodů, které v minulosti mnohé znamenaly. A jejichž potomci se v životě neztratili. "Žádná práce není podřadná", říkal v seriálu i jeden z Kolowratů, který v sobě socialismu makal u lopaty. Dnes může částečně pokračovat v odkazu svých předků, třeba spravovat rodové sídlo. Což v dnešních podmínkách není nic jednoduchého. Žádné výsady už u nás šlechta nemá, jsou to občané jako každý z nás. Jsou mi ale určitě sympatičtější než současné "celebrity" z TV a všudypřítomného bulváru.

A jak to máte Vy?

Autor: Vlasta Fišrová | pátek 3.2.2017 17:51 | karma článku: 23.15 | přečteno: 832x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Odhodlání, naděje a víra hory přenášejí

Kolikrát se už ten příběh stal. Lidé se pro něco spojili a společně také něco dokázali. Příkladů je bezpočet. V bojích mnohdy padaly i hlavy a stejně do toho jdeme zas a znova. S odhodláním něco rozvířit, změnit, prosadit.

21.5.2017 v 11:01 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Člověče, rozhlédni se kolem a uvidíš tolik krásy

Slunečné dny a trochu toho volna z práce mi přinesly krásné zážitky v přírodě, která je kultivovaná člověkem. Zámecký park a lázně Evženie v Klášterci nad Ohří, pokochejte se se mnou. Všechno tu právě teď kvete a voní.

18.5.2017 v 16:32 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 155 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Pojďme je naštvat třeba tím, že budeme volit Piráty

Současné přetahování o to, kdo je v naší vrcholné politice největším zloduchem, už mě nebaví sledovat. I se na ty lidi zlobím, co nám předvádějí za scénky. Být teď volby, tak to hodím Pirátům. Některé znám i osobně.

14.5.2017 v 14:00 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Příběh Marie, která maluje koně i svaté

Na návštěvě v ateliéru malířky Marie Svobodové mluvíme nejen o malování, ale hlavně o životě. Jak přišla na umístěnku na sever Čech, jak si tu zvykala. A pak začala malovat pro opuštěné kaple a kostely, které tak ožily.

13.5.2017 v 7:08 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Omluva komunistickým poslancům

Jelikož ministr Herman nenašel v sobě dostatek odvahy a cti se omluvit za své nehoráznosti komunistickým poslancům při svém projevu v Parlamentu ČR, učiním tak za něj.

25.5.2017 v 15:47 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 83 | Diskuse

Radomila Antošová

Pohádka o Víle pralesní, Mecháčcích a Ptakopyskovi. část 2.

Kapitola IV. Setkání průzkumnické výpravy s Vílou a Ptakopyskem. „Tož, to je betelné kocór“, s obdivem zvolal Mecháček 1. „Betelné có, kdo hele?“, nechápavě se zeptal Moula.

25.5.2017 v 13:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Jaroslav Novák Večerníček

Proč Ústavní soud popírá právo otce na vlastní dítě?

Ústavní soud rozhodl, že otcem není ten, kdo dítě zplodí ale manžel matky a to navzdory tomu, že otcovství muže, který se ho domáhl potvrdila matka. Soud popřel právo muže na své dítě, dítěte na svého rodiče a na spravedlnost.

25.5.2017 v 13:40 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 371 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč Petr Mach podporuje vraždění křesťanů a Islámský stát?

Ano, k mé obrovské lítosti se Petr Mach v Evropské parlamentu opět předvedl jako příznivce ISIS vraždícího křesťany a nepřítel Izraele. Ale jako zdatný manipulátor si opět našel výmluvu, proč řádění islamistů neodsoudil.

25.5.2017 v 12:50 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 1170 | Diskuse

Ladislav Větvička

Zabijaju vam děcka? Nevadi. Semkněte se a nic se vam nestane!!!

Ja ty polityky miluju. Enem by mě zajimalo, kde se rodi taky typ lidi, schopny nic nerobit a zaroveň mět taku hrubu kožu, že jak kolovratek budu opakovat nesmyslne žvasty.

25.5.2017 v 11:11 | Karma článku: 46.42 | Přečteno: 4707 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 13.88 Průměrná čtenost 706

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Pokud tedy nesedím v kanclu a nespisuji různé texty, které s tímto blogem souvisejí jen volně.

Snažím se chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Mé fotografie přírody najdete tady: najdisvoudusi.blog.cz

Na Fb píšu Proměňujeme Sudety.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.