Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání modré krve

3. 02. 2017 17:51:38
Nový dokumentární seriál ČT na téma šlechtických rodů v Čechách mě nezklamal. Dívala jsem se pozorně, téma mě totiž zajímá z vícero úhlů pohledu. Třeba k zamyšlení nad tradičními hodnotami, které to vlastně jsou a jak jsou platné.

Co vše se nám vybaví, když se řekne aristokracie? Mě osobně určitá noblesa a vznešenost, vědomí si zodpovědnosti. Kvalitní vzdělání.

Může to ale být také boj o moc, rozmařilost, degenerace. To vycházím hlavně z filmů a literatury, kterou jsem byla vyživována v dětství. Známý příběh od Boženy Němcové s titulem V zámku a podzámčí šlechtu zrovna nevelebil. Při jeho nedávném opakování jsem v něm najednou viděla ale i čistě současné motivy. Hraběnka věnuje nejvíc svých citů pejskovi, kterého až nesmyslně hýčká. Když nemá chuť na jatýrka, tak hysterčí, co se jejímu miláčkovi stalo. Rodinný lékař pak k tomu řekne své, uražená dáma to ovšem nechce slyšet. Podobnou až nezdravou přítulnost k domácím miláčkům a jejich zbožňování vídám i dnes, a ani si k tomu netroufám snad něco namítat. Jednak nejsem lékař, a pak, znáte to. Také bývají až hysteričtí, ti naši současníci, kteří mají více slitování se "svým" psem než s "cizím" člověkem.

Ale zpátky k naší aristokracii. Ta už oficiálně v Čechách neexistuje již od r. 1918. Ale přeci se stále setkáváme s odkazem právě aristokratů. Jak hmotným v podobě hradů a zámků, tak i duchovním, když zapátráme v historii nejrůznějších oborů, které příslušníci šlechtických rodů podporovali a rozvíjeli.

U nás v Klášterci nad Ohří, kde plebejsky pracuji, máme zámek a historické jádro města, které nechal vybudovat rod Thunů. Na tomto reálném odkazu je založen turistický ruch. Důležité bylo i fungující hospodářství, u nás to byla výroba porcelánu a zemědělství. To se vlastně týká celé naší země, kde se naštěstí až tolik neválčilo, takže mnohé zůstalo zachováno a je využíváno dodnes. Jen těch odkazů na Kolowraty, jimž byl věnován první díl dokumentárního seriálu Modrá krev.

Současní příslušníci bývalých šlechtických rodů jsou prý největšími demokraty, pravil jeden z nich, a nemyslel to nijak ironicky. Zapojují se totiž do diplomacie, politiky, obchodu a dalších oborů. Někteří se díky svému talentu a umu proslavili jako spisovatelé, to je příklad Josefa Škvoreckého a Jiřího Stránského, všichni známe malíře Kamila Lhotáka, herce Jaroslava Duška, Petra Haničince, Ladislava Županiče, a představitele Vinetoua Pierre Briceho. To jsem tedy ještě nedávno nevěděla, tato jména mi prozradil redaktor Kulturních novin Tomáš Koloc, z jehož pera je i zajímavý rozhovor o českých aristokratech s Martinem Petiškou, synem Eduarda Petišky. Začíst se můžete zde.

A jak jsem se začala o toto téma více zajímat, jak vlastně taková šlechta kdysi vznikala, tak jsem se dostala i k příběhu Davida Vodeckého, který mi prozradil, jak to bylo s jeho předky:

"Je to hodně stará historie. Za času prvního Polského krále Měška 1. sjednotitele byl můj předek v družině krále. Král tehdy objižděl Polskou zemi a sjednocoval pohanskée vladyky pod korunu. Většina se poddala bez boje a přisahali věrnost koruně.Ve Slezku narazili na pevnost pohanského mocného vladyky, který vyšel do boje proti králi. Boj byl litý a dlouhý a vladyka se z pevnosti na skále králi posmival, že jeho bohové jsou slabí... Ať raději odtáhne. Král potupen urážkou vyzval rytiře, kdo dobude pevnost a čest křesťanskemu bohu, bude povyšen do vysokého stavu a dostane majetky. Můj předek slibil králi že dobude pohany. Vybral družinu, dal okovat koně specialnimi podkovami, které drží i na skále a vyjel se svym sokolem na steč... Vyhnal pohanského vladyku a jeho lid přivedl pod korunu. Za to dostal titul a země na severu." Vzpomínku na tuto událost zaznamenává i erb roduWodžinských, kde je výrazná podkova a kříž.

Už jsem docela zvědavá na osudy dalších potomků rodů, které v minulosti mnohé znamenaly. A jejichž potomci se v životě neztratili. "Žádná práce není podřadná", říkal v seriálu i jeden z Kolowratů, který v sobě socialismu makal u lopaty. Dnes může částečně pokračovat v odkazu svých předků, třeba spravovat rodové sídlo. Což v dnešních podmínkách není nic jednoduchého. Žádné výsady už u nás šlechta nemá, jsou to občané jako každý z nás. Jsou mi ale určitě sympatičtější než současné "celebrity" z TV a všudypřítomného bulváru.

A jak to máte Vy?

Autor: Vlasta Fišrová | pátek 3.2.2017 17:51 | karma článku: 22.99 | přečteno: 825x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Květiny zaplňují svět krásou, přivoňme si

Nahlédněme blíž k té dokonalosti a zároveň úžasné rozmanitosti. Něžnosti a krásy. Nejradši mám prosté luční, ale i ty vyšlechtěné potěší všechny smysly. Třeba růže zvaná královnou.

25.3.2017 v 7:00 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 102 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Cesta z města

Už nemůžu vydržet v kanclu mezi čtyřma stěnama, musím ven. Ztichlé ospalé české město, žádnej terorista na obzoru. Ty jsem nechala v kouzelné bedýnce. Pandořina PC skřínka uzavřena.

23.3.2017 v 21:52 | Karma článku: 6.44 | Přečteno: 164 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Mít rád a umět se taky smát

Občas taky mívám splín, ne že ne. Pomáhá humor, ten laskavý. Video s tatínky baleťáky, kteří připravili taneční vystoupení jako překvapení na besídce. Jsou trochu nemotorní a zároveň plní snahy. Sehrát to co nejlíp.

20.3.2017 v 19:56 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 182 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Šťavnatá jablka, krátká sukně, přichází jaro

Těch úsměvů, když muž zří ženu v kratší sukni, to jsem si dnes tedy užila. I jablka dostala. Takové drobné radosti jednoho dne. Že bych o tom ještě i napsala? Povzbuzena těmi úsměvy.

15.3.2017 v 21:06 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Daniela Kraydlová

Na čem opravdu záleží

Sami si určujeme, co je v našem životě důležité a na čem nám záleží. Pro někoho je to majetek a peníze, pro jiného zdraví a pro dalšího třeba pocit radosti. Není na to žádný vzorec ani návod. Jsme to jen my, kdo rozhoduje.

30.3.2017 v 10:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Panuš

Tak tohle vážně nevymyslíš, to by i Pat & Mat řekli jenom ... a je to ...

Ceny vstupenek do „ sektoru hostí „ budou pro fanoušky brněnské Komety, za trest, o 280,- Kč dražší, než pro domácí. Tak bylo rozhodnuto před prvním semifinálovým utkáním v Hradci Králové. Proč ? To nikdo racionálně nevysvětlil.

30.3.2017 v 9:24 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 325 | Diskuse

Petr Bajnar

Den otevřeného nebe

Náš pozemský rok je složen z 365 či 366 dní. Každý z těchto dní má svůj vlastní osudový příběh, ale i přirozený duchovní význam, který je dán jeho umístěním v roce a vyjádřen i číselnou symbolikou dne, měsíce a roku.

30.3.2017 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 90 |

Aleš Kubíček

Dokud nás smrt nerozdělí

Vlastně jsem se nechtěl vyjadřovat k Brexitu, stejně jako je člověk zdrženlivý v případě rozvodu svých přátel, protože mnohdy se pohnutek nedopídí. Ale když se k odchodu Británie z EU vyjádřil i François Hollande, tak může každý.

30.3.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 170 | Diskuse

Karel Januška

Tisíce dětí v exekuci

Několik tisíc dětí je v exekučním řízení. Exekutoři vyčkávají, až se děti stanou plnoletými a pak po nich začnou vymáhat dluh. Jaké máme soudy, když se dítě může dostat do exekuce?

30.3.2017 v 7:42 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 15.89 Průměrná čtenost 622

Mám ráda harmonii a mír.

Obdivuji dokonalost přírody.

Doufám v cosi vyššího.

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.