Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozžínají polozapomenuté světlo v Želině u Kadaně

30. 10. 2016 9:34:10
Znáte film Zapomenuté světlo, který vznikl na motivy románu Jakuba Demla? Podobný děj se odehrává v našem pohraničí i teď, týká se osudu menších sakrálních památek, které jsou však historicky cenné. Podívejte se na jejich příběhy.

Žiji tady v severních Čechách už nějaký ten pátek a byla jsem vychovávána v duchu socialistického ateismu. Náboženství jako přežitek. Budujeme přeci světlé zítřky. V panelácích a továrnách.

Naštěstí jsem ale měla výborného učitele na výtvarnou výchovu, který v nás trpělivě vzbuzoval zájem o vše krásné a klasické, takže socialistický realismus mi nemohl stačit. A také jsme měli štěstí, že historické jádro města Chomutova už nestačili tehdejší plánovači položit na oltář dolování dalšího hnědého uhlí. Byla tak zachráněna i kaple sv. Kateřiny, památka ještě z doby gotické, jejíž opravu zařizoval tehdejší starosta města mezi prvními. Ne všude ale měli štěstí na takové starosty, mnohde byl též problém s církví, která si objekty držela ve vlastnictví, ale neměla ani peníze a ani lidi, kteří by uměli potřebné finance shánět a opravy pak realizovat. Některé sakrální památky, zvláště pak ty v menších obcích, tak dále chátraly do té doby, než se jejich opravy ujal někdo z místních. Kdo se na tu devastaci už "nemohl dívat".

Při své tehdejší práci v radničních Chomutovských novinách jsem tak s nadějí v srdci upozorňovala na to, že existuje sbírka na opravu kostela sv. Václava ve Výsluní, který je vskutku jedinečným objektem. Spolku přátel, který založili místní, se postupně daří získávat potřebné peníze třeba i od filmařů, kteří zde s oblibou natáčejí historické filmy. Korunka ke korunce a objekt je zachráněn. Dnes slouží kultuře.

Výborně funguje také spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni, kde vzniká muzeum vitráží, podívejte se tady.

Štěstí na místní měl i kostel ve Volyni u Výsluní, kde funguje spolek, který odvrátil zkázu tohoto půvabného kostelíka. Věřících je totiž v našem pohraničí málo, ale záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. A tak se dá najít i současné využití kostela. Může se i kombinovat ono církevní a světské, když je dobrá vůle.

To se daří dnes i v Želině u Kadaně, kde je nyní zakládán spolek přátel kostela sv. Vavřince. Ze stanov se dozvídám:

„Hlavním účelem a cílem spolku je aktivní podíl na postupné rekonstrukci objektu kostela sv. Vavřince v Želině a revitalizaci přilehlého hřbitova. Dalšími cíli, formami činnosti a posláním spolku jsou zejména:
a) spolupráce s německým spolkem Förderverein Seelau/Želina e. V. se sídlem v obci Rechenberg-Bienenmühle, v zemském okrese Mittelsachsen, Svobodný stát Sasko, Německo.
b) pořádání bohoslužeb, slavností, koncertů, výstav a jiných kulturních akcí odpovídajících duchu a poslání kostela
c) získávání finančních zdrojů na činnosti spojené s cíli spolku“

FB stránka této iniciativy dále informuje: "Pokud usoudíte, že byste se na činnosti tohoto spolku chtěli aktivně podílet, napište nám, my vám zašleme plné znění stanov a rádi vás uvidíme na první valné hromadě, která proběhne ve středu 30. listopadu v 18 hodin za Zámečku v Rokli."

Díky mému přátelství s kadaňskými, kteří založení spolku iniciovali, můžu přidat i fotografie z pouti. Ta se tu uskutečnila 29. 10. 2016 společně se mší za zesnulé. Podívejte o jak nádherné místo se jedná.

Na závěr tohoto povídání si dovolím popřát i kostelu sv. Jakuba Většího v Louchově, kde se jeho současný majitel snaží o záchranu kostela, ačkoliv je na to prakticky sám, aby se dílo podařilo. Stav tohoto kostela jsem mapovala pro účely výstavy Zaniklé obce Klášterecka, abych ukázala na jeden paradox. Mikulovice u Klášterce nad Ohří sice jako obec oficiálně již neexistují, kostel sv. Mikuláše však zůstal a pomalu a jistě je i opravován. A o pár kilometrů dál, více do hor, najdeme rozpadající se kostel v obci existující. Prý je obec příliš malá a nemůže si dovolit podílet se na případných dotacích ani oněmi deseti požadovanými procenty. Možná, že je problém ještě jinde, a můžeme jen doufat, že se vyřeší. Díky zájmu spolku Omnium, který pořádá mezinárodní konference na téma záchrany památek, a sám má za sebou vydařenou záchranu kostelů na Broumovsku, se třeba něco hne i tady k lepšímu. Držte nám palce.

Autor: Vlasta Fišrová | neděle 30.10.2016 9:34 | karma článku: 9.97 | přečteno: 240x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Jak jsem ve zlatém chrámu mluvila s kamennou hlavou

Ve snu jsem se ocitla v jednoduše vybaveném chrámu, zalitém světlem. Podlaha i zdi měly zlato okrovou barvu, v pozadí tři menší románské sloupy. Kamenné plastiky hlavy jsem se zeptala na cestu a ona mi odpověděla.

16.8.2017 v 6:07 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 146 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Potkat Štěpánku Bergerovou a spol. je fakt zážitek

Plenér Loket se vydařil ještě víc, než jsem doufala. Parta správně švihlých lidí, kteří se klidně položí i na dlažbu nebo beton, aby možná udělali skvělou fotku. A možná taky ne, ale baví nás to neskutečně. Pár momentek z akce.

13.8.2017 v 10:22 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 479 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Konec guruů v Čechách?

Guru Jára, který stále pobývá ve vězení na Filipínách, ještě neví, jak skončí jeho kauza. Možná posloužil jako odstrašující příklad, protože oněch esoterických učitelů je u nás opravdu hodně, a jejich naivních žaček ještě víc.

9.8.2017 v 20:32 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 709 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Postavíme originální Kaplického knihovnu?

Architektonický návrh, který rozdělil veřejnost. Je to obludné či je to novátorské a krásné? Moderní umění vzbuzuje emoce. Eifelovku také nechtěli a dnes jsou za ni rádi. Samozřejmě to bude stát spoustu peněz.

9.8.2017 v 9:24 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 355 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vladimír Koliandr

Je konopí nebezpečné?

Umí vyléčit rakovinu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu schisofrenii, Crovnovu chorobu i další nemoci. Dokonce i periferní neuropatii související s HIV nebo roztroušenou sklerózu! A je vynikající zeleninou.

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.40 | Přečteno: 465 | Diskuse

Pavel Herman

Vietnamské národnostní muzeum včetně muzea jihovýchodní Asie

Vietnamské národnostní muzeum se nachází 8 kilometrů od centra Hanoje. Zajímavé historické památky jsou umístěny nejen uvnitř muzea, ale i venku jako například různé typy dřevěných domků nebo vodní loutkové divadlo (FOTO+VIDEO).

18.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 108 | Diskuse

Michal Schmidt

Svěrák běžel Po strništi bos a natloukl si nos

Nová svěrákovina, která předchází kultovnímu snímku Obecná škola. Jan Svěrák už však nepatří mezi osvědčené kádry filmového řemesla. Alespoň ne potom, co se vydal Po strništi bos.

18.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 3324 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Matčin sen na Olšanech – pravdivý příběh jedné hrobky

Olšanské hřbitovy skrývají hned vedle hlavního vchodu sousoší tzv.Matčin sen od Františka Rouse (hrobka rodiny Hrdličků, VI - 6b). Snad kolem žádné hrobky není tolik legend a mýtů nekriticky přebíraných i do odborných prací.......

18.8.2017 v 10:34 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 658 | Diskuse

Hermína Muchová

Paddy Kelly přijede již zítra do ČR !

Idol 90. let, který letos oslaví 40. narozeniny, přijede již zítra do České republiky. Potkat a spatřit jej můžete v Sedmihorkách u Turnova, kde se uskuteční Happy Faces Festival, jehož bude právě Paddy hlavní hvězdou.

18.8.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 691 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 9.14 Průměrná čtenost 586

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Mou velkou zálibou je výtvarné umění. Zároveň se snažím chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Mé fotografie i obrazy najdete tady: najdisvoudusi.blog.cz

Na Fb píšu Proměňujeme Sudety.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.