Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozžínají polozapomenuté světlo v Želině u Kadaně

30. 10. 2016 9:34:10
Znáte film Zapomenuté světlo, který vznikl na motivy románu Jakuba Demla? Podobný děj se odehrává v našem pohraničí i teď, týká se osudu menších sakrálních památek, které jsou však historicky cenné. Podívejte se na jejich příběhy.

Žiji tady v severních Čechách už nějaký ten pátek a byla jsem vychovávána v duchu socialistického ateismu. Náboženství jako přežitek. Budujeme přeci světlé zítřky. V panelácích a továrnách.

Naštěstí jsem ale měla výborného učitele na výtvarnou výchovu, který v nás trpělivě vzbuzoval zájem o vše krásné a klasické, takže socialistický realismus mi nemohl stačit. A také jsme měli štěstí, že historické jádro města Chomutova už nestačili tehdejší plánovači položit na oltář dolování dalšího hnědého uhlí. Byla tak zachráněna i kaple sv. Kateřiny, památka ještě z doby gotické, jejíž opravu zařizoval tehdejší starosta města mezi prvními. Ne všude ale měli štěstí na takové starosty, mnohde byl též problém s církví, která si objekty držela ve vlastnictví, ale neměla ani peníze a ani lidi, kteří by uměli potřebné finance shánět a opravy pak realizovat. Některé sakrální památky, zvláště pak ty v menších obcích, tak dále chátraly do té doby, než se jejich opravy ujal někdo z místních. Kdo se na tu devastaci už "nemohl dívat".

Při své tehdejší práci v radničních Chomutovských novinách jsem tak s nadějí v srdci upozorňovala na to, že existuje sbírka na opravu kostela sv. Václava ve Výsluní, který je vskutku jedinečným objektem. Spolku přátel, který založili místní, se postupně daří získávat potřebné peníze třeba i od filmařů, kteří zde s oblibou natáčejí historické filmy. Korunka ke korunce a objekt je zachráněn. Dnes slouží kultuře.

Výborně funguje také spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni, kde vzniká muzeum vitráží, podívejte se tady.

Štěstí na místní měl i kostel ve Volyni u Výsluní, kde funguje spolek, který odvrátil zkázu tohoto půvabného kostelíka. Věřících je totiž v našem pohraničí málo, ale záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. A tak se dá najít i současné využití kostela. Může se i kombinovat ono církevní a světské, když je dobrá vůle.

To se daří dnes i v Želině u Kadaně, kde je nyní zakládán spolek přátel kostela sv. Vavřince. Ze stanov se dozvídám:

„Hlavním účelem a cílem spolku je aktivní podíl na postupné rekonstrukci objektu kostela sv. Vavřince v Želině a revitalizaci přilehlého hřbitova. Dalšími cíli, formami činnosti a posláním spolku jsou zejména:
a) spolupráce s německým spolkem Förderverein Seelau/Želina e. V. se sídlem v obci Rechenberg-Bienenmühle, v zemském okrese Mittelsachsen, Svobodný stát Sasko, Německo.
b) pořádání bohoslužeb, slavností, koncertů, výstav a jiných kulturních akcí odpovídajících duchu a poslání kostela
c) získávání finančních zdrojů na činnosti spojené s cíli spolku“

FB stránka této iniciativy dále informuje: "Pokud usoudíte, že byste se na činnosti tohoto spolku chtěli aktivně podílet, napište nám, my vám zašleme plné znění stanov a rádi vás uvidíme na první valné hromadě, která proběhne ve středu 30. listopadu v 18 hodin za Zámečku v Rokli."

Díky mému přátelství s kadaňskými, kteří založení spolku iniciovali, můžu přidat i fotografie z pouti. Ta se tu uskutečnila 29. 10. 2016 společně se mší za zesnulé. Podívejte o jak nádherné místo se jedná.

Na závěr tohoto povídání si dovolím popřát i kostelu sv. Jakuba Většího v Louchově, kde se jeho současný majitel snaží o záchranu kostela, ačkoliv je na to prakticky sám, aby se dílo podařilo. Stav tohoto kostela jsem mapovala pro účely výstavy Zaniklé obce Klášterecka, abych ukázala na jeden paradox. Mikulovice u Klášterce nad Ohří sice jako obec oficiálně již neexistují, kostel sv. Mikuláše však zůstal a pomalu a jistě je i opravován. A o pár kilometrů dál, více do hor, najdeme rozpadající se kostel v obci existující. Prý je obec příliš malá a nemůže si dovolit podílet se na případných dotacích ani oněmi deseti požadovanými procenty. Možná, že je problém ještě jinde, a můžeme jen doufat, že se vyřeší. Díky zájmu spolku Omnium, který pořádá mezinárodní konference na téma záchrany památek, a sám má za sebou vydařenou záchranu kostelů na Broumovsku, se třeba něco hne i tady k lepšímu. Držte nám palce.

Autor: Vlasta Fišrová | neděle 30.10.2016 9:34 | karma článku: 9.97 | přečteno: 226x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Odhodlání, naděje a víra hory přenášejí

Kolikrát se už ten příběh stal. Lidé se pro něco spojili a společně také něco dokázali. Příkladů je bezpočet. V bojích mnohdy padaly i hlavy a stejně do toho jdeme zas a znova. S odhodláním něco rozvířit, změnit, prosadit.

21.5.2017 v 11:01 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 252 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Člověče, rozhlédni se kolem a uvidíš tolik krásy

Slunečné dny a trochu toho volna z práce mi přinesly krásné zážitky v přírodě, která je kultivovaná člověkem. Zámecký park a lázně Evženie v Klášterci nad Ohří, pokochejte se se mnou. Všechno tu právě teď kvete a voní.

18.5.2017 v 16:32 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 155 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Pojďme je naštvat třeba tím, že budeme volit Piráty

Současné přetahování o to, kdo je v naší vrcholné politice největším zloduchem, už mě nebaví sledovat. I se na ty lidi zlobím, co nám předvádějí za scénky. Být teď volby, tak to hodím Pirátům. Některé znám i osobně.

14.5.2017 v 14:00 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Příběh Marie, která maluje koně i svaté

Na návštěvě v ateliéru malířky Marie Svobodové mluvíme nejen o malování, ale hlavně o životě. Jak přišla na umístěnku na sever Čech, jak si tu zvykala. A pak začala malovat pro opuštěné kaple a kostely, které tak ožily.

13.5.2017 v 7:08 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Evropa a Islám – přednáška Pavla Hoška

Narodil se v Praze, studoval teologii a religionistiku na Evangelické teologické fakultě UK, předtím na Mezinárodním baptistickém teologickém semináři (IBTS) a VOŠ misijní a teologické (dnešní Evangelikální teologický seminář.

25.5.2017 v 7:59 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 401 |

Eva Šamánková

Nebojím se. Bát by ses měl Ty!!!

Myslel si, že budu jen zoufalým bezradným uzlíčkem nervů. Že všechno poběží jen podle jeho pravidel. Myslel si, že já jsem obětí. Že mi sebere moje nenarozené dítě. Netuší, že by se měl bát on. Že tou obětí bude na konci ON...

24.5.2017 v 16:58 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 739 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Přeříznutý bunkr, aneb od umění k neumění

Když Ondřeje Bělicu přestalo bavit přeřezávání běžných všedních věcí od dam po dřevo, rozhodl se pro bunkr z dob První republiky. No a já se na základě toho zase rozhodl napsat také jedno "umění" o některých těch co ne/umějí....

24.5.2017 v 14:00 | Karma článku: 39.62 | Přečteno: 1506 | Diskuse

Naďa Dubcová

Ej doktoři, co děláte jak se máte?

Pocházím z generace, která měla před bílým pláštěm úctu. Co řekl pan doktor, bylo správně, nic se neřešilo, užívalo se podle jeho rady.

24.5.2017 v 13:08 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 763 | Diskuse

Jiří Borový

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta - 85 %

Když mi bylo dvacet tři, tak se mi líbili Piráti z Karibiku. Chtělo to trocha šoumenství Johnyho Deepa, osudovou lásku Orlanda Blooma a Keiry Knightley, samozřejmě zlého Geoffreye Rushe.

24.5.2017 v 12:13 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 343 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 13.88 Průměrná čtenost 706

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Pokud tedy nesedím v kanclu a nespisuji různé texty, které s tímto blogem souvisejí jen volně.

Snažím se chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Mé fotografie přírody najdete tady: najdisvoudusi.blog.cz

Na Fb píšu Proměňujeme Sudety.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.