Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozžínají polozapomenuté světlo v Želině u Kadaně

30. 10. 2016 9:34:10
Znáte film Zapomenuté světlo, který vznikl na motivy románu Jakuba Demla? Podobný děj se odehrává v našem pohraničí i teď, týká se osudu menších sakrálních památek, které jsou však historicky cenné. Podívejte se na jejich příběhy.

Žiji tady v severních Čechách už nějaký ten pátek a byla jsem vychovávána v duchu socialistického ateismu. Náboženství jako přežitek. Budujeme přeci světlé zítřky. V panelácích a továrnách.

Naštěstí jsem ale měla výborného učitele na výtvarnou výchovu, který v nás trpělivě vzbuzoval zájem o vše krásné a klasické, takže socialistický realismus mi nemohl stačit. A také jsme měli štěstí, že historické jádro města Chomutova už nestačili tehdejší plánovači položit na oltář dolování dalšího hnědého uhlí. Byla tak zachráněna i kaple sv. Kateřiny, památka ještě z doby gotické, jejíž opravu zařizoval tehdejší starosta města mezi prvními. Ne všude ale měli štěstí na takové starosty, mnohde byl též problém s církví, která si objekty držela ve vlastnictví, ale neměla ani peníze a ani lidi, kteří by uměli potřebné finance shánět a opravy pak realizovat. Některé sakrální památky, zvláště pak ty v menších obcích, tak dále chátraly do té doby, než se jejich opravy ujal někdo z místních. Kdo se na tu devastaci už "nemohl dívat".

Při své tehdejší práci v radničních Chomutovských novinách jsem tak s nadějí v srdci upozorňovala na to, že existuje sbírka na opravu kostela sv. Václava ve Výsluní, který je vskutku jedinečným objektem. Spolku přátel, který založili místní, se postupně daří získávat potřebné peníze třeba i od filmařů, kteří zde s oblibou natáčejí historické filmy. Korunka ke korunce a objekt je zachráněn. Dnes slouží kultuře.

Výborně funguje také spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni, kde vzniká muzeum vitráží, podívejte se tady.

Štěstí na místní měl i kostel ve Volyni u Výsluní, kde funguje spolek, který odvrátil zkázu tohoto půvabného kostelíka. Věřících je totiž v našem pohraničí málo, ale záleží nám na prostředí, ve kterém žijeme. A tak se dá najít i současné využití kostela. Může se i kombinovat ono církevní a světské, když je dobrá vůle.

To se daří dnes i v Želině u Kadaně, kde je nyní zakládán spolek přátel kostela sv. Vavřince. Ze stanov se dozvídám:

„Hlavním účelem a cílem spolku je aktivní podíl na postupné rekonstrukci objektu kostela sv. Vavřince v Želině a revitalizaci přilehlého hřbitova. Dalšími cíli, formami činnosti a posláním spolku jsou zejména:
a) spolupráce s německým spolkem Förderverein Seelau/Želina e. V. se sídlem v obci Rechenberg-Bienenmühle, v zemském okrese Mittelsachsen, Svobodný stát Sasko, Německo.
b) pořádání bohoslužeb, slavností, koncertů, výstav a jiných kulturních akcí odpovídajících duchu a poslání kostela
c) získávání finančních zdrojů na činnosti spojené s cíli spolku“

FB stránka této iniciativy dále informuje: "Pokud usoudíte, že byste se na činnosti tohoto spolku chtěli aktivně podílet, napište nám, my vám zašleme plné znění stanov a rádi vás uvidíme na první valné hromadě, která proběhne ve středu 30. listopadu v 18 hodin za Zámečku v Rokli."

Díky mému přátelství s kadaňskými, kteří založení spolku iniciovali, můžu přidat i fotografie z pouti. Ta se tu uskutečnila 29. 10. 2016 společně se mší za zesnulé. Podívejte o jak nádherné místo se jedná.

Na závěr tohoto povídání si dovolím popřát i kostelu sv. Jakuba Většího v Louchově, kde se jeho současný majitel snaží o záchranu kostela, ačkoliv je na to prakticky sám, aby se dílo podařilo. Stav tohoto kostela jsem mapovala pro účely výstavy Zaniklé obce Klášterecka, abych ukázala na jeden paradox. Mikulovice u Klášterce nad Ohří sice jako obec oficiálně již neexistují, kostel sv. Mikuláše však zůstal a pomalu a jistě je i opravován. A o pár kilometrů dál, více do hor, najdeme rozpadající se kostel v obci existující. Prý je obec příliš malá a nemůže si dovolit podílet se na případných dotacích ani oněmi deseti požadovanými procenty. Možná, že je problém ještě jinde, a můžeme jen doufat, že se vyřeší. Díky zájmu spolku Omnium, který pořádá mezinárodní konference na téma záchrany památek, a sám má za sebou vydařenou záchranu kostelů na Broumovsku, se třeba něco hne i tady k lepšímu. Držte nám palce.

Autor: Vlasta Fišrová | neděle 30.10.2016 9:34 | karma článku: 9.97 | přečteno: 230x

Další články blogera

Vlasta Fišrová

Hledáš smysl života, člověče?

Jsou místa, která svým klidem a zvláštním půvabem osloví naší duši. Může to být i hřbitov uprostřed města kypícího životem. Vždyť bez těch činorodých lidí, kteří město vytvářeli, by takový rozmach nenastal. Je tu i rytíř průmyslu.

19.6.2017 v 6:12 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Najde Karolínka nový domov?

Už sedm let sleduji životní příběh jedné ženy, která se statečně potýká s nepřízní osudu. Nemá oporu ve své rodině, rozpadla se jí dvě manželství, zůstala sama s pěti dětmi. Hodně rozdává a taky musí žádat. Česká Lorna Byrne.

18.6.2017 v 20:17 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 521 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Proč bohatě stačí mírná spokojenost

Cestou městem se stavuji v trafice pro žvýkačky. Přede mnou muž s výrazně potetovanýma rukama podává sázku, platí dvoutisícovkou. Rovnou celý ticket. Asi rychle nabyl, tak může i rychle pozbýt, říkám si v duchu.

15.6.2017 v 22:20 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 506 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Františkáni by koukali, jak jsme to u nich rozjeli

Hudební festival v areálu františkánského kláštera umí snad jen v Kadani. V relaxační zahradě pohoda s Janem Hřebejkem, na hlavní stage Divadlo Sklep, Zrní, Monkey Business, Michal Pavlíček s Monikou Načeva. Válíme se na trávě.

11.6.2017 v 16:01 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 823 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Martin Faltýn

Čertoviny? - Budou!

Včera jsem si zahrál v právě natáčené pohádce Zdeňka Trošky s názvem "Čertoviny". Dovolte mi vás trochu provést včerejším filmováním a také vám ukázat exkluzivní detaily, které jen tak neuvidíte.

24.6.2017 v 9:54 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 118 | Diskuse

Karel Sýkora

Dobrý běh křesťanské víry

HledamBoha.cz se snaží srozumitelně prezentovat křesťanství prostřednictvím digitálních médií. Naším snem je, aby každý člověk v České republice měl možnost najít, poznat a sdílet dobrou zprávu o Ježíši.

24.6.2017 v 9:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Karel Sýkora

Johnny Hates Jazz – Shattered Dreams (Jeruzalém)

Jeruzalém je, co do rozlohy a počtu obyvatel, největší a hlavní město Izraele, kde na území o rozloze 125,1 km2 žije celkem 865 700 obyvatel (údaje z konce roku 2015). Izrael a Palestina považují Jeruzalém za své hlavní město.

24.6.2017 v 6:16 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 75 |

Karel Sýkora

Limes: Nebezpečí na římské hranici

Limes Romanus, fascinující starověký systém opevnění, jenž chránil římské impérium před nájezdy barbarů. Ochranný val, který byl po Velké čínské zdi, největší stavbou vytvořenou lidskou rukou.

23.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 327 |

Karel Sýkora

Garbage – The World Is Not Enough

"The World Is Not Enough" is the theme song from the eponymous 1999 James Bond film, performed by American-Scottish alternative rock group Garbage.

23.6.2017 v 6:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 |
Počet článků 60 Celková karma 12.66 Průměrná čtenost 690

Jsem mámou tří už dospělých dětí. Ráda fotím, toulám se přírodou. Pokud tedy nesedím v kanclu a nespisuji různé texty, které s tímto blogem souvisejí jen volně.

Snažím se chápat souvislosti, proč žijeme tak, jak žijeme. A co můžeme měnit. I proto píšu tady na blogu, abych spoluvytvářela svět dle svých představ.

Mé fotografie přírody najdete tady: najdisvoudusi.blog.cz

Na Fb píšu Proměňujeme Sudety.

Mail: vlasta.fisrova@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.